Kā audzēt lavandas
Vietas izvēle
Ļoti svarīga ir vietas izvēle stādam. Vietai jābūt saulainai tā, lai saule apspīdētu augu lielāko daļu dienas. Vietai jābūt tādai, lai tajā nestāvētu ūdens (ideāli piekalnītē) un būtu nodrošināta ūdens caurlaidība (to var nodrošināt stādot: pievienojot akmeņus).
Augsnes piemērotības novērtēšana
Svarīgs arī ir augsnes sastāvs un tā pH. Lavandas nemīl smagas un bagātīgas augsnes kā māls, smags smilšmāls. Šādas augsnes ir smagas, grūti apstrādājamas un ar vāju ūdens caurlaidību, kas var novest pie augsnes pastiprinātas sablīvēšanās, gaisa trūkuma saknēm, stāvoša ūdens (veidojas peļķes). Melnzeme- šāda augsne ir pārāk bagātīga un smaga lavandu audzēšanai, kas noved pie auga sakņu izdegšanas un bojāejas.
Vidējs smilšmāls, viegls smilšmāls – šīs ir vislabākās augsnes, tās nodrošina vislabāko balansu starp ūdenscaurlaidību un barības vielu izskalošanos. Ideāli ja šī augsne ir akmeņaina vai arī tai pievienoti akmeņi. Tomēr šai augsnei būtu nepieciešams nedaudz 6,5 pH kūdras, komposta vai bagātīgāku augsni (nedaudz melnzemi) lai gūtu pirmās minerālvielas, kā arī nodrošinātu iesakņošanos.
Augsnes pH var noteikt arī dabā, nav obligāti nepieciešamas augsnes analīzes, apskatot apkārtni un novērtējot apkārt augošos augus ir iespējams novērtēt augsnes pH (bet viss lauksaimniekam ''Pakavs'' var iegadāties indikatora šķīdumu ar kuru iespējams nolasīt augsnes pH). Ja apkārtnē aug pelašķi, skābenes, pūpēži, vībotnes augsne ir skāba vai vāji skāba. Tas nozīmē, ka stādot piemājas dārziņā vai dobē jāizmanto attiecīgā pH (6-6,5) kūdra.
Kā stādīt lavandu?
Kad jāstāda lavandas? Lavandas uz lauka vai dobēs izstāda ap maija beigām jūnija sākumu, šis ir piemērotākais laiks, jo augsne ir pietiekami silta un lavanda spēj pildīt savas funkcijas. Lavandu stādus pirms stādīšanas ārā ir nedaudz jāiekaltē (augs tādējādi straujāk meklēs ūdeni un barības vielas augsnē) izrokot bedrīti bedres apakšā, drošības pēc, iebērt mazus un vidēji lielus akmeņus (tas nodrošinās ūdens caurlaidību). Nedaudz iebērt augsni, ieliek stādu nejaucot sakņu sistēmu, salej ar ūdeni, (kamēr ūdens vairs neiesūcas un paliek peļķīte) un pamīšus ber melnzemi vai kompost, augsni un kūdru ar 6-6,5 pH. Iestādīt tā lai saknes ir apsegtas līdz pat auga kuplošanas sākumam (Iestādīt līdz sakņu kaklam).
Lavandu kopšana
Lavandas uz lauka vai dobēs pavasarī jālej ne biežāk kā reizi nedēļā (mērenos laika apstākļos) paaugstinoties temperatūrai laistīšanas reižu skaits var palielināties līdz pat 3 reizēm. Bet nevajag aizmirst, ka lavandām patīk sausākas augsnes nekā mitrākas, tāpēc nevajag tās pārliet. 2 reizes pavasarī vajadzētu tās mēslot ar komplekso mēslojumu- mājas apstākļos ''Vito'' arī derēs, vai kādu citu līdzekli piemēram ''Zaļo Kristalonu NPK 18, es labprāt izmantoju dabīgus mēslojumus un izmantoju sapropeļa saturošus mēslojumus (galvenais lai K būtu pārākumā par N un P). Lavandas ieteicams laistīt un mēslot pirms ziedēšanas arī ar mēslojumu, kura vairākumā ir Kālijs. Pirms ziedēšanas periodu var novērot, kad ziedkopas sāk veidoties, bet nav redzama violeti zilā ziedu krāsa. Pirmajā gadā būtu svarīgi lavandām nemaz neziedēt: ''Jā, lai arī cik tas skarbi skan!'' Augam ir nepieciešams veidot sakņu sistēmu, lai pārziemotu, nevis iztērēt enerģiju ziedos. Lavandas griež no jūnija līdz septembrim, atstājot 2-3 cm zaļo daļu virs kokainas daļās. Krūms var atkārtoti ziedēt vairākas reizes!/veikals/
Vai meklējat likumīgu aizdevumu?
Vai jūsu bankas jums ir atteikušas?
Viena vai otra iemesla dēļ jums ir vajadzīga nauda.
Jūs esat sirsnīgs un godīgs
Jums ir nepieciešams kredīts, lai nomaksātu parādus, rēķinus vai
īstenot projektu?
Jums vienmēr ir iespēja.
Vēl satraucošāk ir tas, ka mēs piedāvājam aizdevumus no €5000,
ātri un uzticami, ar gada procentu likmi 3%. Mēs esam
uzticams
Ja jūs interesē, nevilcinieties sazināties ar mums tieši.
pasts: [email protected]